Únor ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

Únor ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

První únorovou sobotu jsem strávil v Brně v Impact Hubu. Celý den se zde konala série přednášek s názvem Prolomit sucho. Byly to přednášky expertů z různých oblastí. Kdyby byl ministr zemědělství Toman přítomen, tak by se například dozvěděl, že budování přehrad pro zadržování vody v krajině nemá smysl. Je to pouze plýtvání veřejnými prostředky. Pokud pomineme finanční náročnost vybudování přehrady, tak nesmíme zapomenout na skutečnost, že přehrada změní celkový ráz krajiny, klima v daném místě, ale sucho nezmírní. My musíme vodu udržet v krajině, a nikoliv ji odvést do velkých nádrží a zpět vracet do krajiny závlahovým systémem. Toto řešení „z trubky do trubky“ není trvale udržitelné.

V únoru přišlo ministerstvo zemědělství také konečně po roce a půl s termínem schválení protierozní vyhlášky. Tuto vyhlášku MZe připravuje již od podzimu roku 2017. A až teď se odhodlalo k závazku, že po dopracování a meziresortním připomínkovém řízení „již“ v květnu dojde k jejímu schválení. Doufám, že protierozní vyhláška není vládní priorita jako mobilní data. Zde vláda “hledala řešení” celých šest let a až poté to vyřešila za jediné dopoledne obšlehnutím našeho návrhu. Na protierozní vyhlášku si nemůžeme dovolit čekat tak dlouho …

Kromě pro mě již běžných jednání jsem se během února zúčastnil velice zajímavé diskuse se studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Diskutoval jsem s nimi mj. o tom, kam by mělo směřovat české zemědělství a jaké jsou jeho největší problémy. Velice mě potěšil zájem studentů o tuto problematiku a doufám, že jsem jim i já pomohl osvětlit některé problémy v zemědělství. V únoru jsem vědomosti pouze nerozdával, ale také přijímal. V sídle Asociace soukromého zemědělství jsem se spolu s členy resortního týmu zemědělství vzdělával v oblasti nejen českých ale především evropských dotací. V následující diskuzi se zástupci ASZ jsme se shodli, že je nutné některé dotace postupně zrušit, jiným nastavit přísnější podmínky a celkově všechny zastropovat, aby nesloužili agropodnikům k optimalizaci zisků, ale skutečně k podpoře zemědělství.

A konečně poslední únorový víkend jsem s ostatními pirátskými poslanci vyrazil na teambuilding, který se konal v krásné přírodě na hranici středočeského kraje s Vysočinou. A co mě čeká v nejbližší době? Určitě lesní zákon, který nás na dvakrát čeká hned na příští (březnové) schůzi. MZe a část poslanců takto “rychle” reaguje na kůrovcovou kalamitu probíhající od roku 2003. Čeká nás hodně práce, protože ani jeden z návrhů není bohužel dobrý.


Související odkazy:

Profil Jana Pošváře

Piráti pracují!


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články