Tryskem do cílové rovinky - Kandidát do Senátu Šemík sází na jinou formu komunikace s voliči

Tryskem do cílové rovinky - Kandidát do Senátu Šemík sází na jinou formu komunikace s voliči

Kontaktní síť 140 přímočarých „Havlíčků“ doplňující dvě plánované kanceláře v regionu, voličský kompas, vypravěčské festiválky, jízda motoráčkem napříč regionem nebo třeba kolektivní tvorba otevřené učebnice pro sebeřízené učení cizích jazyků: to mají být poslední esa v rukávu Romana Šemíka. Kandidát do Senátu s podporou Pirátů a hnutí Senátor 21 sází na blízký kontakt s voliči a ve spolupráci s Pirátskou putovní univerzitou zkouší hledat nové možnosti politické kampaně: může už během kampaně vzniknout něco prospěšného? Může samotná kampaň posunout hranice možného v politice?


Roman Šemík by rád motivoval voliče k tomu, aby přišli k senátním volbám ve větším počtu. Podporuje zrušení druhého kola voleb do Senátu, už tím by se o něco zvýšil mandát zvoleného senátora. Ale domnívá se, že je třeba udělat pro opětovné získání důvěry voličů ve smysl této instituce podstatně více. „Mám v úmyslu v případě zvolení otevřít hned dvě kanceláře v obvodu. A vedle toho si začínám budovat kontaktní síť se zástupci pro každou samosprávnou obec. Říkám jim „Havlíčci“, jsou to takoví přímočaří a spolehliví pošťáci, kteří mi budou dávat zpětnou vazbu a vyřídí ústní vzkaz od obyvatel obce,“ uvedl Šemík. Na tiskové konferenci se osobně představil jeden z nich, Pavel Štěpánek z Chrudimi, jinak také lídr pirátské komunální kandidátky. Štěpánek vysvětluje, proč se mu ten nápad líbí: „Je to cesta, jak umožnit občanům být v blízkém kontaktu se svým senátorem, a já se postarám vždy zároveň o to, aby byl každý názor, podnět i kritika vyslyšeny a došlo ke zpětné vazbě“. Aktuálně síť čítá 5 zástupců a zájemci o tuto čestnou pozici se mohou kandidátovi do Senátu hlásit sami.

Šemík chce být ve výkonu senátorské funkce transparentní, věnovat se tomu na plný úvazek bez jiných pracovních povinností – určitou koncepci toho, jak by vypadala jeho komunikace s voliči chce ukázat už během kampaně.

Motoráček napříč regionem Na měsíc září a první týden v říjnu chystá se svým týmem celou řadu zajímavých akcí. V několika obcích proběhnou vypravěčské festiválky (např. v Havlíčkově Brodě, Šlapanově) neboli sousedská posezení s vyprávěním a zpíváním do kola. Vrcholem kampaně však bude jízda motoráčkem – známým pod jménem Hurvínek – napříč regionem, která se koná 29. 9. Vláček vyjede kolem desáté hodiny ráno z Chrudimi přes Slatiňany, Chrast, Hlinsko do Chotěboře a pak zase poputuje zpátky do pardubického muzea. Po cestě čekají vláček dlouhá zastavení na nádražích, kde z vlaku vystoupí dixielandová kapela a krajem se rozezní živá hudba.

Otevřená učebnice Polylinguahack Ke zvýšení zájmu o senátní volby má přispět také ojedinělý projekt Pirátské putovní univerzity – kolektivní tvorba učebnice pro učení cizích jazyků s názvem Polylinguahack. Projekt v sobě spojuje do jednoho modulu inovativní metodiku výuky cizích jazyků, kurz programování (zmíněná metodika se bude přetavovat v aplikaci vytvářenou pod licencí Creative Commons) a rešerše inspirativních příkladů dobré praxe a zajímavých inovací ze zahraničí. Kdokoliv z řad veřejnosti má ode dneška jedinečnou příležitost se do tohoto netradičního studia cizích jazyků a programování zapojit. IT konzultantem projektu je programátor Tomáš Mikulec z komunity kolem jazyka Python a spolupracující s PyLadies: „Spousta lidí si myslí, že programování je velice složité a je na to potřeba pěti let vysoké školy. V dnešní době máme spousty nástrojů, jak počítačům vysvětlit, co od nich chceme. Proto jsem mimo jiné spojil síly s Pirátskou putovní univerzitou, která to vidí podobně.“

Medailonek Romana Šemíka IT odborník a ve volném čase nadšený rodopisec. Absolvent ČVUT fakulty strojního inženýrství. V průběhu studia se specializoval na obor přístrojové, regulační a automatizační techniky. Pracoval jako databázový administrátor v BIS ČR, později v odboru informatiky Kanceláře Poslanecké sněmovny. Po roce 2000 pracovně prošel několika bankami, kde se věnoval převážně informační bezpečnosti. Následovalo profesní období v Úřadu pro ochranu osobních údajů. Je několik let registrovaným příznivcem Pirátů. Jako občanský lobbista se aktivně podílel na projektu Rekonstrukce státu. Má i zkušenost z komunálu, část volebního období (2014-2015) byl zastupitelem v městské části Praha Čakovice.

O Pirátské putovní univerzitě Tento projekt zdola – založený na konceptu svobodného a sebeřízeného učení – založila členka Pirátské strany Miluš Kotišová v lednu 2017. Dnes nabízí kolem 70 přednášek, dílen, seminářů či besed. V rámci univerzity je možno studovat již 3 studijní programy (Úvod do monetární gramotnosti, Kostarická studia a Vnitrostranické „zákonodárství“ – minimalistický přístup). Univerzita se dál rozvíjí a pouští se i do nezávislého dobrovolnického výzkumu.


Kontakty pro média:

Roman Šemík, 724 122 151, roman.semik@gmail.com, kandidát do Senátu

Miluš Kotišová, 778 111 455, milus.kotisova@pirati.cz, zakladatelka a kurátorka Pirátské putovní univerzity

Související odkazy:

Kandidát do Senátu Ing. Roman Šemík

Facebooková stránka

Senátor na plný úvazek

Pirátská putovní univerzita

Otevřená učebnice


Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Úložiště na Vysočině? Kraj chce být obcím partnerem
02.03.2021

Úložiště na Vysočině? Kraj chce být obcím partnerem

Jihlava, 2. března 2021 - V průběhu minulého týdne byly na krajský úřad doručeny dopisy z potenciálně zvažovaných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. V současné chvíli jsou takové lokality na území Kraje Vysočina...