Zákaz klecového chovu dnes projedná horní komora Parlamentu

Zákaz klecového chovu dnes projedná horní komora Parlamentu

Praha, 12. listopadu 2020 - Slepice opět na scéně! Senát dnes bude projednávat novelu zákona na ochranu zvířat před týráním tak, jak přišla z Poslanecké sněmovny. Na stole jsou dvě varianty, drtivá většina výborů doporučuje novelu schválit a postoupit prezidentovi k podpisu. Pouze výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu doporučuje novelu vrátit Sněmovně s pozměňovacími návrhy. A dva z nich jsou velmi kontroverzní.

Prvním z nich je návrh kompenzací pro drůbežáře. Piráti usilují o to, aby drůbežáři byli finančně motivováni k přestavbě klecových chovů na jejich alternativy. Nicméně příliš vysoké kompenzace mohou naopak motivovat k zavření chovů. To může ohrozit soběstačnost ČR v produkci vajec a tedy zvýšit závislost na jejich dovozu.

Druhý pozměňovák se také týká kompenzací, tentokrát za zákaz kožešinových farem. Navrhli jsme ve Sněmovně nepřemrštěné částky, aby chovatelé dostali zpátky svoje investice. Z původního záměru jsme ušetřili 100 milionů korun. Kožešinoví farmáři ale chtějí víc a návrh, který koluje Senátem, navyšuje kompenzace pro chovatele norků o 65 %! Největší chovatel měl 14 tisíc norků a takové navýšení kompenzací znamená 27 milionů korun navíc!

Věřím, že většina senátorů se nakonec rozhodne na základě námi prověřených reálných dat, podpoří původní znění novely namísto rozhazování peněz a ohrožení našeho hospodářství.


Odkazy

Profil Jan Pošvář

Pirati pracují


Kontakt pro média

Hana Hajnová, 721 684 323, hana.hajnova@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

  Piráti a Starostové
 

CHCI VĚDĚT VÍCE