Rozhovor s Janem Kerberem, jediným Pirátem ve vodách havlíčkobrodského zastupitelstva

Rozhovor s Janem Kerberem, jediným Pirátem ve vodách havlíčkobrodského zastupitelstva

Česká pirátská strana postavila v Havlíčkově Brodě samostatnou kandidátku pro loňské komunální volby a podařilo se jí získat 6,69% hlasů, což nakonec znamenalo zisk jednoho křesla v pětadvaceti členném zastupitelstvu. A toto místo obsadil lídr kandidátky - Jan Kerber. Jak se mu v zastupitelstvu pracuje a co teď nejvíc řeší, nám prozradil v následujícím rozhovoru.


Ahoj Honzo, po loňských volbách ses rozhodl neúčastnit se vznikající koalice na havlíčkobrodské radnici, ale spíše sbírat zkušenosti. Jaké ty zkušenosti zatím jsou?

Ahoj, tak do koalice jsem se sice nezapojil, ale při hlasování o jejím vzniku jsem ji podpořil. Jak starosta, tak místostarostové deklarovali snahu o širokou spolupráci se všemi subjekty a musím říct, že zatím to tak opravdu funguje. Koalice se na svých návrzích vždy snaží domluvit, všechny materiály máme pravidelně k dispozici v elektronické podobě a ani na komunikaci si nemůžu stěžovat. Takže zatím dobrý.

Od voleb už utekly více než 3 měsíce. Co jste na zastupitelstvu nejvíc řešili?

Tak v Brodě se řeší spousta věcí, ale nejvíc teď asi otázka hospicu. Na vedení města se obrátil Spolek pro lůžkový hospic pro Vysočinu s projektem “Hospic mezi stromy” se záměrem vybudovat ho v Havlíčkově Brodě. Chtěli by ho postavit hnedka vedle nemocnice, na pozemku, které vlastní město a již roku 2002 byl pro záměr hospice nebo podobného zařízení vymezen. Na pondělním semináři nám zástupci spolku představili celý projekt a rozptýlili mnohé obavy zastupitelů, takže to vypadá, že záměr na únorovém zasedání podpoříme. Pozemek by město převedlo jako dar, ale formou smlouvy o smlouvě budoucí s jasnými podmínkami, kdy by se pozemek na spolek převedl až ve chvíli, kdy bude hospic dokončen.

A ty sám jsi v tomto nějak aktivní?

Ano, byl jsem se podívat se starostou, místostarostou a jednou radní v Chrudimi, kde je soukromý hospic. Chtěli jsme zjistit, jak to funguje, jaké jsou kapacity a náklady, abychom měli srovnání. Plánovaný hospic v Brodě by měl mít kapacitu 20 lůžek, investiční náklady kolem 65 milionů (u výstavby hospiců se počítá se 3,2 miliony na lůžko) a roční provoz pak kolem 25 milionů. Podpora města tu tak sice je, ale budou si ještě muset vyjasnit financování. Projekt totiž počítá s tím, že cca 40% ročních provozních nákladů pokryjí z dotací a veřejných zdrojů od města, kraje i státu. Jasno by mělo být do června, ale rozhodující bude, jak se k tomu nakonec postaví kraj. Pokud by vše vyšlo, mohlo by se začít stavět v roce 2020 a ve 2022-23 by mohlo být hotovo.

Oblast sociální politiky jste měli i ve svém programu pro komunální volby. Co konkrétně bys z něj v tomto volebním období rád prosadil?

Určitě bychom chtěli zřídit bezplatnou občansko-právní poradnu, kterou jsme měli v programu, protože v Brodě zatím nic takového nefunguje a myslím, že by tuto službu ocenilo dost lidí - od seniorů, samoživitelek až po lidi v dluhové pasti. Dále jsem se pak začal zajímat o oblast sociálního bydlení, kdy se na posledním zastupitelstvu neschválil záměr prodeje čtyř malometrážních bytů. Tyto byty jsou v současnosti prázdné kvůli špatnému technickému stavu, ale náklady na rekonstrukci nejsou vysoké (řádově cca 150 - 200 tisíc korun za jeden byt) a proto si myslím, že lepší než prodej je rekonstrukce na sociální bydlení. Sociální byty už nějaké v Brodě jsou, fungují dobře a poptávka po nich je.

A co skatepark? Bude?

O skateparku se v Brodě už mluví taky dlouho, sám jsem příznivcem toho, aby ve městě vznikl a proto jsem se na to také ptal, když jsme na zastupitelstvu projednávali návrh rozpočtu na letošní rok. Bylo mi řečeno, že s tím vedení města počítá, je hotová studie a teď je potřeba vyřídit stavební povolení a pak se to zařadí i do rozpočtu. Tak snad se brzy dočkáme.

Díky moc za tvůj čas a přeju hodně energie do další práce.


ODKAZY

Profil Jan Kerber


Kontakty pro média:

Hana Hajnová, hana.hajnova@pirati.cz, 721 684 323

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články