Strážkyně zatopeného údolí se může stát nejhezčím stromem Evropy, vaše hlasy navíc pomohou vysadit stromy

29. 02. 2020
Strážkyně zatopeného údolí se může stát nejhezčím stromem Evropy, vaše hlasy navíc pomohou vysadit stromy

Vír, 29. února 2020Její příběh začal pohádkově. Před 350 lety zavlál vítr semínko borovice do skalní pukliny, ze kterého vyrostla zvláště zakroucený strom. Strážkyně zatopeného údolí nebo také Chudobínská borovice v říjnu vyhrála národní kolo soutěže Strom roku pořádanou Nadací Partnerství. Nyní zastupuje Českou republiku v celoevropské soutěži, kde čelí konkurenci dalších patnácti výherců národní kol.

Zažila zrušení nevolnictví, vznik republik, obě světové války, vpád sovětských vojsk i sametovou revoluci. Kdyby borovice trčící ze skalnatého výběžku levého břehu Vírské přehrady na Vysočině uměla vyprávět, jistě by nahradila učebnice dějepisu i dokumentární historické filmy.

Již za dob Marie Terezie se tyčila nad vsí Chudobín, kde o ní panovaly různé pověsti a legendy. Nejznámější z nich je o čertovi, který za úplňku hraje na housle. Chudobín v padesátých musel ustoupit plánům na vybudování přehrady, jeho strážkyně ale hlídá zatopenou vesnici dodnes.

Má vše, co by měl vítěz mít

Z Chudobína pocházela také maminka pamětníka Milana Péňáze, jednoho z navrhovatelů osamělé borovice do soutěže. V dnes již neexistující vesničce strávil dětství, ke stromu, který jako jediný z celé osady zbyl má tedy velice vřelý vztah. V rozhovoru pro idnes.cz uvedl, že možná existují stromy, které jsou krásnější, větší, mohutnější a starší, ale málokterý jiný strom dominuje okolní krajině takovou prostou krásou, přesvědčivostí, graciézností jako právě borovice z Vírské přehrady.

Každý hlas pro českou reprezentantku v evropské soutěži navíc nebude pouhým kliknutím, ale přispěje k obnovení kůrovcem postihnuté krajiny. Pirátský starosta Víru Ladislav Stalmach se rozhodl dát celé soutěži hlubší smysl a s pomocí dobrovolníků za každý odevzdaný hlas vysadit strom v okolních lesích. Chudobínská borovice podle něj má vše, co by měl vítěz podobných anket mít. „Okouzluje svou krásou, je zasazená v nádherné tiché krajině, je nedotknutelná, můžete ji navštívit tisíckrát a vždy je jiná. Je obklopena legendami z minulosti, je vzpomínkou na pohnuté lidské osudy.“

Strom Evropy bude vyhlášen 17. března v Bruselu. Nyní je počet hlasů již tajný, při posledním zveřejnění však česká favoritka s náskokem vedla. A když náhodou nevyhraje? I tak stála celá akce za to. „Poznal jsem nové lidi, o kterých vím, že i v budoucnu s nimi budu rád spolupracovat a už teď se těším, jak náš mikroregion bude s pomocí dobrovolníků sázet stromy pro Chudobínskou borovici,“ doplňuje Stalmach.


Odkazy

Facebookový profil

Ladislav Stalmach

Kontakt pro média

Hana Hajnová, hana.hajnova@pirati.cz, 721 684 323

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články