Food sharing aneb vaše jídlo nemusí končit v popelnici

30. 09. 2019
Food sharing aneb vaše jídlo nemusí končit v popelnici

Jihlava, 30. září 2019 - Znáte to – jdete v neděli s rodinou nakoupit jídlo na příští týden, máte velké oči, k tomu mají vše ve slevě a uděláte veliký nákup. Jenže v pátek zjistíte, že ty jogurty už se musí sníst, jinak se zkazí a vy na ně nemáte vůbec chuť. Nebo si koupíte na svačinu pomazánku, ale po prvním soustu zjistíte, že vám vůbec nechutná. Co s ní? Nebo jak praví klasik – kam s ní?

Řešením není jídlo prostě jen tak vyhodit. Přestože se to jeví jako nejsnadnější, jde o velké plýtvání jídlem, které by ještě mohlo být využito. Podle serveru zachranjidlo.cz se vyhodí až třetina všeho vyprodukovaného jídla na světě. To je dost, že?

V několika městech, třeba v Praze nebo Olomouci, už vznikla facebooková skupina, kde lidé sdílejí své přebytky, které do několika hodin či minut najdou nové majitele a nové využití. Zatímco v Praze nebo Olomouci je tento způsob sdílení už zavedenou a běžnou praxí, Jihlavané se stále lehce ostýchají. I když má skupina okolo stovky členů, většinu času pospává a není moc aktivní.

Pojďme to změnit. Pomůžeme tím sobě – obohacením se o něco dobrého k jídlu, i naší planetě. Food sharingem zabráníme vytváření dalšího odpadu. Proto se neváhejte přidat do skupiny Sdílené jídlo Jihlava – Vysočina.

Další problém v oblasti plýtvání jídlem jsou restaurace. V Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích i Ostravě se čím dál více restaurací zapojuje do projektu Nesnězeno, kde se ke konci otevírací doby inzeruje neprodané jídlo za zlomek původní ceny. Pokud pobýváte v těchto městech, doporučuji si aplikaci stáhnout. Jihlava zatím ve výše zmíněném projektu nefiguruje, ale věřím, že to nebude dlouho trvat.

Nezapomínejte – sdílení je přece aktem lásky - sharing is caring.


Související odkazy:

Zachraň jídlo


Kontakt pro média:

Hana Hajnová, 721 684 323, hana.hajnova@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky
19.11.2020

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky

Praha, 19. listopadu 2020 - Ve Sněmovně dnes zazněla jasná slova demokratické opozice, která se vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká...