Jdeme do finále! Hlasujte pro Chudobínskou borovici v anketě Strom roku 2019

Jdeme do finále! Hlasujte pro Chudobínskou borovici v anketě Strom roku 2019

Vír, 18. září 2019 – Již po osmnácté se letos koná anketa Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství. Do finále postoupila dvanáctka stromů z devíti krajů, které usilují o prvenství v podobě odborného ošetření zdarma a postupu do celoevropského kola soutěže. A jedním z favoritů je Chudobínská borovice, která roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady.

O jejím významu ví i pirátský starosta obce Vír Ladislav Stalmach, který aktivně a rád podpořil iniciativu Ing. Milana Peňáze, CSc., vědce, odborníka na ryby, vlastivědného autora a milovníka Vysočiny, který borovici navrhl do ankety Strom roku 2019. Hlasovat pro ni můžete i vy do 25. září na stránkách stromroku.cz.

Milan Peňáz má k tomuto stromu navíc velmi silné pouto. V Chudobíně se narodila jeho maminka a on tam strávil svá dětská léta. „Chudobínskou borovici pamatuji od dětských let. Za války, po celý jeden rok, jsem kolem ní dvakrát denně chodil cestou do školy do Víru a zpět. Také maminka s babičkou borovici dobře znaly a od nich znám pověst o čertu hrajícím pod stromem na housle. V roce 1956, těsně před zátopou Chudobína, se mi také podařilo tuto borovici vyfotografovat. Patrně je to její vůbec nejstarší fotka. Miluji ji především jako velice působivý a harmonický prvek krajiny, vynikající především v období vyšších stavů vody v nádrži, obdivuji její drsnou krásu, odolnost, houževnatost, skromnost.“ uvedl Peňáz pro zářijové vydání Bystřicka (Zpravodaje města Bystřice nad Pernštejnem).

Hlasujte i vy pro královnu zatopeného údolí! Zda se jí podaří získat kýžený titul, se dozvíme na slavnostním vyhlášení 3. října na brněnské hvězdárně.


ODKAZY

Chudobínská borovice

Facebookový profil

Vyhlášení ankety Strom roku

FOTO

Ladislav Stalmach


Kontakt pro média:

Hana Hajnová, 721 684 323, hana.hajnova@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články