Ať mohou otcové k porodům! Samozřejmě s ochrannými pomůckami

Ať mohou otcové k porodům! Samozřejmě s ochrannými pomůckami

Praha, 25. 3. 2020 - Zákaz otců u porodu? Osobně nesouhlasím. Chápu nicméně stres v nemocnicích. Nejprve je potřeba, aby všichni zdravotníci měli respirátory, nebo alespoň dostatek roušek. Poté žádám návrat situace k normálu. Lidé, kteří spolu sdílejí domácnost, jsou totiž patrně nakažení oba – nebo ani jeden.

Zákaz otců u porodu je problematický i s ohledem na řadu speciálních situací: porody se týkají i maminek nevidomých, neslyšících anebo cizinek, které potřebují tlumočit. Také žen s psychiatrickou diagnózou a porodů mrtvých miminek (asi si umíte představit, jak psychicky náročná situace to je). Vyjednáváme s ministerstvem alespoň výjimky pro tyto případy.

Jinak je v současné situaci pochopitelné přítomnost otce na oddělení šestinedělí omezit. Ovšem s výjimkou situací, kdy není možné, aby byla s dítětem maminka - např. pokud je po porodu na jednotce intenzivní péče, kde jí není umožněno mít dítě u sebe. U dítěte vždy musí být matka či otec, mohou-li.

Každá výjimka nicméně někoho vynechá. Nakonec i na tom, že např. Fakultní nemocnice v Ostravě umožňuje otcům vstup bezprostředně po porodu, je vidět, že by mohli být oporou i během něho. Ať nejsou přetížené porodní asistentky a lékaři. Kvůli chybějícím otcům navíc nemocnice přestávají podporovat bonding, tedy poporodní dvouhodinku dítěte u matky. Naopak děti odnášejí. To je veliká škoda! Bez dítěte se hůř začíná kojit, a naopak častěji se spustí poporodní psychické obtíže. Jsou na to výzkumy. Zkusme to zařídit tak, abychom otce k porodům vrátili obecně a nemuseli se piplat s drobnými výjimkami. Věřím, že ministerstvo najde řešení.

Přinejmenším se nabízí nezakazovat nic plošně, ale ponechat možnou přítomnost otce na uvážení samotné porodnice. Zejména pokud má oddělené porodní pokoje a porodní sály.

Nezapomínejme, že kdyby měl zdravotní personál dostatek ochranných pomůcek, vůbec takto drastické opatření nemuselo být na stole a vláda nemusela vytěsňovat otce z jedné z nejdůležitějších chvil také v jejich životě. Koneckonců ani v jiných zemích doprovody nezrušili a také Světová zdravotnická organizace je považuje za nesmírně důležité.

Apeluji proto na ministra zdravotnictví, aby co nejdřív našel rozumné řešení, jak nechat rodiny pohromadě v jeden z nejdůležitějších okamžiků života každého z nás.


Kontakt pro média

Hana Hajnová, hana.hajnova@pirati.cz, 721 684 323

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky
19.11.2020

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky

Praha, 19. listopadu 2020 - Ve Sněmovně dnes zazněla jasná slova demokratické opozice, která se vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká...