Plníme program - V květnu začnou občané v jihlavských ulicích potkávat asistenty prevence kriminality

28. 04. 2020
Plníme program - V květnu začnou občané v jihlavských ulicích potkávat asistenty prevence kriminality

Jihlava, 28. dubna 2020 - Během března a dubna proběhla i přes značná omezení výběrová řízení na čtyři pozice asistentů prevence kriminality. Ti nastoupí v květnu a po zaškolení je město vyšle do ulic Jihlavy, kde podpoří městskou policii při řešení různých situací, které mohou vést k protiprávnímu jednání nebo narušování občanského soužití a sousedských vztahů.

Projekt schválilo zářijové zastupitelstvo, kde pro něj hlasovala i naše zastupitelka Eva Nováková: “Když jsem vedla sociální službu, která poskytovala terénní sociální práci ve vyloučených lokalitách a komunitách, realizovali jsme s kolegy a kolegyněmi projekt zaměřený právě na prevenci kriminality. Chtěli jsme jím přispět k tomu, aby se členové a členky romské komunity mohli sami zapojovat do hledání řešení přínosných pro ně samé i pro majoritní společnost. Jedním z řešení, které účastníci sami identifikovali, byli právě asistenti prevence. Projekt tak přímo reaguje na jejich potřeby a díky tomu má od začátku velkou šanci na úspěch.”

Jejich zřízení si současná koalice zařadila mezi své programové priority a schválila je spolu se Strategickým plánem sociálního začleňování města Jihlavy pro období 2019-2022, který zastupitelstvu předložil uvolněný radní Daniel Škarka (Fórum Jihlava). Projekt podpořil i ředitel městské policie Jan Frenc, který stál u jeho zrodu v České republice. “Jsem ráda, že už ve svých počátcích má projekt v romské komunitě takový ohlas a že se do výběrového řízení přihlásilo tolik kvalitních kandidátů,” pokračuje Eva Nováková, která byla členkou výběrové komise.

Jedním z vybraných uchazečů je i David Drevňák, který dříve působil jako pracovník v sociálních službách v Oblastní charitě Jihlava: “O asistentech prevence kriminality už jsem slyšel z jiných měst. Líbilo se mi, že Romové mohou tímto způsobem pomáhat městu a být mostem mezi romskou komunitou a policií. Myslím, že mohou pomoci předejít mnohým nedorozuměním. Když jsem slyšel, že budou i v Jihlavě, hned jsem se přihlásil. Asi hlavně proto, že zde mohu získat další zkušenosti, otevřela se mi i možnost dodělat si maturitu a nastoupit přímo k městské polici, což mě dříve nenapadlo. Jsem rád u nových věcí, které mohou přispět k lepšímu životu v Jihlavě.”

Luboš Patkaň, druhý ze čtyř nových asistentů dodává: “V tuhle chvíli je to pro mě výzva a velká neznámá, na hodnocení bych počkal až třeba po třech měsících. Celý život jsem pracoval ve fabrikách a na stavbách, ale zároveň jsem měl vždy sen dokončit střední vzdělání a vstoupit do armády. Jsem hrdý Rom a mým přáním je posouvat romskou komunitu kupředu, být vzorem a ukázat, že člověk může překonat hodně překážek. Celý život pracuju i s neromy, proto vím, že hodně problémů vzniká ze strachu a neznalosti. Chtěl bych mezi děti, co teď tráví svůj čas v ulicích Jihlavy, vrátit respekt k romské kultuře a úctu ke starším, a umožnit jim, aby i ony mohly mít lepší život.”


Foto

MP Kladno


Kontakt pro média

Hana Hajnová, hana.hajnova@pirati.cz, 721 684 323

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky
19.11.2020

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky

Praha, 19. listopadu 2020 - Ve Sněmovně dnes zazněla jasná slova demokratické opozice, která se vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká...